Kurumsal

1978'den beri sürekli büyüyoruz.

Tarİhçe

1972'DE ERKALIP ile otomotiv sektöründe faaliyet göstermeye başlayan şirketimiz kuruluşunun ilk yıllarında kalıp ve Tofaş servisleri için yardımcı ekipmanlar üretmiştir. Seri üretime geçiş ise otomotiv sektörünün krizden çıkıp yeniden ivme kazandığı 1981 yılından itibaren ve ERMETAL tarihinin en önemli mihenk taşı olan Murat 131(Kuş serisi) otomobillerinin direksiyon alt mil üretiminin yapılması ile olmuştur.

 

Bu üretimin gerçekleşmesinin ERMETAL ve TOFAŞ için diğer bir anlamı da o tarihlerdeki İmalat olanakları düşünüldüğünde çok önemli bir parça olan ve ithal edilen mil üretiminin yerlileştirilmesidir. Bu önemli proje her iki firma yetkililerinin karşılıklı ortak çalışmasıyla gerçekleşmiş ve ileriki tarihlerde yerlileşecek parçalar için çok önemli bir referans olmuştur. Bu üretim halen yedek parça için devam etmektedir.

 

Yine aynı yıllarda TOFAŞ için el fren kolu, kardan mili, çeşitli sac parçalar, vs. üretilerek işlem hacmi arttırılmıştır. Daha sonraki yıllarda TOFAŞ-FIAT ‘ın PALIO – ALBEA tipleri için direksiyon mil sistemi üretilmiş ve son olarak da N.DOBLO’NUN direksiyon mili için RHODES (eski adıyla DELPHİ)ile ortak proje gerçekleştirilerek bu ürünün yerlileşmesine katkıda bulunulmuştur.

 

2000-2006 yılları arasında yapılan çalışmalarla müşteri çeşitliliği arttırılarak bugün itibarıyla; FORD OTOSAN, FORD MOTOR COMPANY, OYAK RENAULT, RENAULT-FRANSA, TOYOTA TMMT, TOYATA İNGİLTERE ve TOYOTA GÜNEY Afrika’ya TIER-1 olarak hizmet verilmektedir. Bu müşterilerimiz için; gövde ve şasi saç parçaları(özellikle high grade özelliği taşıyan DP 600–1000 kalitesinde) kaynaklı kompleler, menteşe, salıncak kolu ve crash box gibi emniyet parçaları üretilmektedir.

 

ERMETAL ve grubun başlangıcını oluşturan ERKALIP bugünkü ürün gamının gerçekleşmesini birlikte sağlamaktadır. ERMETAL, Otomotiv endüstrisinin şart koştuğu Toplam Kalite Sistemi ISO TS 16949:2009 ve gelecek nesillere, kirlenmiş bir dünya bırakmamak için yaptığı çalışmalardan dolayı ISO 14001;2005 sertifikalarına sahiptir. Ayrıca Ford Otosan’ın yapmış olduğu kalite değerlendirmeleri sonucu, yeni projelerinde birlikte çalışabilmek için şart koştuğu Q1 belgesini almaya hak kazanmıştır. 40 yıla yakın otomotiv sektörüne hizmet süresince müşterilerimizin takdirleri sonucu çeşitli Ödüller aldık. Örneğin 2006 yılının Ekim ayında Torino /İtalya’da gerçekleşen ve tüm dünyadaki FIAT yan sanayilerinin katıldığı ‘’CONVENTION QUALITAS 2006‘’töreninde Türkiye’den kendi sektöründe tek yan sanayi olarak Ermetal’in; ‘’ FIAT AUTO 2005 KALİTE ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLܒ ’almasıdır. TOFAŞ’IN 2008 yılı değerlendirmesinde ERMETAL; ‘’Kalite standartlarını sağladığı, müşteri memnuniyetini üst seviyede tuttuğu ve kalite hedeflerini yakaladığı’’ için teşekkür mektubunu almıştır. Yine aynı yıl grup şirketimiz olan ERKALIP’TA TOFAŞ’A MAKE kalıp yaptığı için ‘’YAN SANAYİ KALİTE ÖDÜLÜ ‘’nü hak etmiştir. TOFAŞ’IN 2010 yılı değerlendirmesinde (SU.PER PROGRAMINDA) ERMETAL OTOMOTİV “TEKNİK MALİYET İYİLEŞTİRME SİSTEMİNDE EN ÇOK ÖNERİ VEREN’’ Firma sertifikası ile ödüllendirilmiştir. Diğer müşterilerimizden de aldığımız; KALİTE, PROJE YÖNETİMİ, MALİYET İYİLEŞTİRME gibi değişik dallardaki ödüller de bizleri onurlandırmaktadır.

 

Bundan sonraki projelerinin içinde de daha geniş kapsamlı yer alabilmek için ERMETAL bazı ürünlerde CO-DESIGN yapabilme ve bu şekilde üretim gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu ideali gerçekleştirebilmek için tüm şirketler grubunu kapsayacak şekilde KASIM 2011’de ‘’Ar&Ge Merkezi‘’ni kurmuştur.