background

Planlama Sevkiyat

“Tecrübe başa gelen değil, başa gelenden çıkarılan derslerdir.”

Üretim Planlama, Malzeme Temin ve Sevkiyat birimlerinden oluşan Ermetal Planlama Bölümü, üretim, tedarik ve lojistik faaliyetlerini sürekli ve en verimli şekilde yönlendirecek insan, araç ve sistem bütünleşmesini sürekli gelişme prensibini temel ilke kabul eden en gelişmiş yöntemlerle sağlayarak müşteri ihtiyaçlarını istenilen zamanda, gereken miktarda ve müşterinin belirlediği biçime uygun şekilde karşılamayı temel vizyonu olarak benimsemiştir. İşin daha iyi yapılmasına engel olacak faktörlerin ortadan kaldırılması üzerinde düşünceler ve çözümler üreten, geliştirilmiş ve onaylanmış çözümleri uygulamalarına yansıtan bir kadronun oluşturulması için personel bilinçlendirme ve geliştirmeyi tüm faaliyetlerinde temel olarak almaktadır.

Üretim planlama, gerçekleştirilen üretimlerin eş zamanlı olarak izlenmesi ve oluşabilecek talep değişikliklerinde hızlı tepki verilebilmesi üzerine uzmanlaşmış yapısıyla verimlilik kıstaslarının ön planda tutularak üretim faaliyetlerinin koordine edilmesini sağlamaktadır.

Malzeme sağlayıcı firmalarla tüm haberleşmelerini internet portalı üzerinden yaparak minimum stok seviyelerinde çalışmayı hedefleyen ve tamamıyla barkod süreçleri ile yönetilen Malzeme Temin birimi depolama alanı, geri dönüşümlü ambalaj kullanımı ve taşıyıcı ekipman sayılarını sürekli optimum düzeyde tutarak çalışmalarını olası en az kaynak tüketimi ile yönlendirmektedir.

Günde yaklaşık 30 müşteri nakliye aracının yüklenmesi ve ürünlerin tam zamanında müşterilere ulaşmasını başarıyla sağlayan Sevkiyat bölümü sürekli iyileştirme felsefesi ile insan hatalarının en az düzeye indirildiği ve tamamen kendi kaynaklarını kullanarak ürettiği barkod çözümlerinden aldığı güçle %100 müşteri memnuniyetini sağlamaktadır.

Depolama alanlarından en yüksek fayda oranının sağlandığı dar koridor forkliftleri ile 1,5 metreye düşürülmüş koridor aralıklarında 2007 yılından bu yana çalışılarak kaynakların etkin biçimde kullanımının yanında dinamik adresleme ve FIFO koşullarının da tam anlamıyla yerine getirilmesi mümkün olmuştur.

Olası uygunsuzlukların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla sorunların kök nedenlerine odaklanılması hedefiyle çıkılan bu yolda aşağıdaki sözler temel ilkemiz olmuştur:

“Tecrübe başa gelen değil, başa gelenden çıkarılan derslerdir.”